|
Ensimmäistä kertaa Keski-Suomen Päivän yhteydessä järjestetty Keski-Suomen Liikuntapäivä –kampanja pyrki innostamaan keskisuomalaisia liikkumaan sunnuntaipäivänä vähintään puoli tuntia.
Liekö tuulinen ja räntäsateinen keli ollut syynä siihen, että ihmiset eivät ainakaan nettipalautteiden mukaan olleet uskaltautuneet ulkoilemaan kovinkaan sankoin joukoin.
Tuulisesta ja sateisesta päivästä saimme lukea myös liikkujien palautteista; ”Järkyttävän kylmä tuuli hillitsi himoa pidemmälle lenkille, mutta flunssasta toipuessa puolikin tuntia oli kohtuullinen suoritus” (Jyväskylä).
Keuruulla ei sään annettu lannistaa; ”Aamupäivän räntäsade sotki liikuntasuunnitelmaa, mutta paikkasimme asian iltapäivällä kahden tunnin reippailulla. Lähes puolimaratonmatkalla ja upeassa auringonpaisteessa joskin tuulipuhuria oli jonkin verran”.
Hankasalmella oltiin valmiina liikkumaan jo aamusta; ”Kävelimme luonnossa 1,5h kuunnellen lintujen laulua ja keväistä sadetta. Samalla teimme ”pisnestä” keräämällä pulloja luonnosta, matkaa kertyi noin 8 km.”
Väkimäärään suhteutettuna kirjauksia kampanjasivuille saimme eniten Hankasalmelta ja Keuruulta. Myös Jyväskylä oli hyvin edustettuna.
Keski-Suomen Liikunta kiittää kaikkia liikkujia, jotka osallistuivat kampanjaamme. Toivottavasti ensi vuonna sää suosii meitä paremmin, ja saamme entistä enemmän kirjauksia liikuntasuorituksista eri puolilta maakuntaa. |