Kuntien liikuttajat / liikuntateot

1998

1. Hankasalmen kunta: Raija Luukkonen 2. Joutsan kunta: Antti Saarela 3. Jyväskylän kaupunki: Jorma Katainen 4. Jyväskylän maalaiskunta: Raimo Savolainen 5. Jämsän kaupunki: Seppo Uotinen 6. Jämsänkosken kaupunki: Jari Salminen 7. Kannonkosken kunta: Martta Niittylä 8. Keuruun kaupunki: Teuvo Hannula 9. Kinnulan kunta: Heimo Tuikkanen 10. Kivijärven kunta: Jussi Männikkö 11. Konneveden kunta: Heikki Lehtonotko 12. Korpilahden kunta: Pertti Hakanen 13. Kyyjärven kunta: Juhani Lahtinen 14. Laukaan kunta: Väinö Puttonen 15. Leivonmäen kunta: Eero Ikonen 16. Multian kunta: Annikki Luoma 17. Muuramen kunta: Arvo Ritari 18. Petäjäveden kunta: Jukka Hokkanen 19. Pihtiputaan kunta: Väinö Kiljala 20. Saarijärven kaupunki: Matti Leppänen 21. Sumiaisten kunta: Sinikka Rissanen 22. Suolahden kaupunki: Otto Teittinen 23. Toivakan kunta: Mika Heinström 24. Uuraisten kunta: Aarne Kansanaho 25. Viitasaaren kaupunki: Aino Laahanen 26. Äänekosken kaupunki: Vammaisneuvosto

1999

1. Hankasalmen kunta Pertti Luukkonen 2. Joutsan kunta Eila Kokko 3. Jyväskylän kaupunki Ossi Hänninen 4. Jyväskylän maalaiskunta Yrjö Luukkonen 5. Jämsän kaupunki Minna Kallioniemi 6. Jämsänkosken kaupunki Helena Tiensuu 7. Kannonkosken kunta Ritva Paananen 8. Keuruun kaupunki Kaisa Saarentola 9. Kinnulan kunta Aili Dahlbacka 10. Kivijärven kunta Aira Hakkarainen 11. Konneveden kunta Reijo Rantanen 12. Korpilahden kunta Laina Halmkrona 13. Kyyjärven kunta Kirsti Lassila 14. Laukaan kuntaPeurunka 15. Leivonmäen kunta Viljo Arpiainen 16. Multian kunta Erkki Lehtomäki 17. Muuramen kunta Lempi Peltola 18. Petäjäveden kunta Irma Mäkinen 19. Pihtiputaan kuntaVeikko Karjula 20. Pylkönmäen kunta Pekka Niinikoski 21. Saarijärven kaupunki Kalervo Sironen 22. Sumiaisten kunta Eila Nuutinen 23. Suolahden kaupunki Erkki Santakallio 24. Toivakan kunta Terttu Marttila 25. Uuraisten kunta Mikko Nyyssönen 26. Viitasaaren kaupunki Juhani Okkonen 27. Äänekosken kaupunki Helga Viertamo

2000

1. Hankasalmen kunta Tenho Markkanen 2. Joutsan kunta Aulis Virtanen 3. Jyväskylän kaupunki Anneli Mörä-Leino 4. Jyväskylän maalaiskunta Teddy Siltanen 5. Jämsän kaupunki Sirkka Lindfors 6. Jämsänkosken kaupunki Seppo Hakala 7. Kannonkosken kunta Paula Tuimala 8. Keuruun kaupunki Juha Aaltonen 9. Kinnulan kunta Hellin Urpilainen 10. Kivijärven kunta Ahti Poikolainen 11. Konneveden kunta Helvi Rossi 12. Korpilahden kunta Yrjö Riihelä 13. Kyyjärven kunta Maire Haaranen 14. Laukaan kunta Aatto Arela 15. Leivonmäen kunta Jaakko Palmunen 16. Luhangan kunta Riitta Salo 17. Multian kunta Eero Hekkala 18. Muuramen kunta Hannu Laine 19. Petäjäveden kunta Pertti Lapinmäki 20. Pihtiputaan kunta Fanni Väyrynen 21. Pylkönmäen kunta Ilkka Kuisma 22. Saarijärven kaupunki Tuula Vuori 23. Sumiaisten kunta Ossi Nieminen 24. Suolahden kaupunki Kerttu Pöyhönen 25. Toivakan kunta Hanna-Kaisa Vartiainen 26. Uuraisten kunta Risto Jussinmäki 27. Viitasaaren kaupunki Raija Hänninen 28. Äänekosken kaupunki Airi Honkonen ja Esko Seppänen

2001

Hankasalmi: Päivi Hänninen Joutsa: Naisten kävely- ja kuntoiluryhmä Jyväskylän kaupunki: Silja Vanhatalo Jyväskylän maalaiskunta: Orvokki Venäläinen Jämsä: Pirkko Nieminen Jämsänkoski: Mikko Luukkonen Kannonkoski: Piia Manninen Karstula: Elina Matilainen Keuruu: Vuokko Tolppa Kinnula: Kirsti Kinnunen Kivijärvi: Kalevi Holm Konnevesi: Hämäläinen Tarja Korpilahti: Pirkko Virtanen Kyyjärvi: Riitta Holmberg Laukaa: Raija Pihlainen Luhanka: Pekka Olkkonen Multia: Impi Peurakumpu Muurame: Liisa Lepola Petäjävesi: Tapani Haarala Pihtipudas: Martti Kuha Pylkönmäki: Sinikka Mikkonen Saarijärvi: Antero Kautto Sumiainen: Eero Matikainen Toivakka: Seppo Solanti Uurainen: Olavi Tapper Viitasaari: Kauno ja Annikki Mäkelä Äänekoski: Risto Kauranen

2002

Hankasalmi: Aila Suuronen Joutsa: Risto Saarikettu Jyväskylä Risto Pitkänen Jyväskylän mlk: Aaro Linna Jämsä: Timo Lehtiö Jämsänkoski: Seppo Nieminen Kannonkoski: Päivi Raatikinen Karstula: Matti Honkonen Keuruu: Erkki Virkalahti Kinnula: Kaisa Mustonen Kivijärvi: Tuulikki Hakkarainen Konnevesi: Unto Suomalainen Korpilahti: Mikko Heikkilä Kyyjärvi: Jari Hakola Laukaa: Pentti Hirvonen Luhanka: Kaija Koskenniemi Multia: Auli Suomalainen Muurame: Inka Salmijärvi Petäjävesi: Anne Uutela Pihtipudas: Sirpa Hämäläinen Pylkönmäki: Erkki Johannes Hänninen Saarijärvi: Maili Samanen Sumiainen: Asta Hytönen Toivakka: Mirja ja Jouni Parkkonen Uurainen: Pertti Sipponen Viitasaari: Raija Nurmiranta Äänekoski: Äänekosken kaupungin Erityisja terveysliikunta / erityisryhmien liikunnanohjaaja Juha Takala

2003

Hankasalmi, Johanna Havas Laukaa, Pentti Kuutti Joutsa, Liisa Riihimäki Luhanka, Eino Polvela Jyväskylän kaupunki, Paavo Pohjola, Timo Suntioinen Multia, Marjo Dementjeff Jyväskylän maalaiskunta, Pentti Lahtinen Muurame, Leila Lahtinen Jämsä, Raili Hiltunen Petäjävesi, Matti Heinänen Jämsänkoski, Timo Virtanen Pihtipudas, Veikko Varis Kannonkoski, Lauri Niskanen Pylkönmäki, Marko Sorri Karstula, Tapani Tuikkanen Saarijärvi , Jussi Sironen Keuruu, Pentti Lehikoinen Sumiainen, Aaro Pohto Kinnula, Varma Muhonen Toivakka, Sirkka Hytönen Kivijärvi, Anja Kinnunen Uurainen, Sari Kallio Konnevesi, Janne Sariola Viitasaari, Olli Varis Korpilahti, Eila Javanainen Äänekoski, Toivo Herneaho Kyyjärvi, Paula Sillanpää

2004

Hankasalmi: Sirkka Suomäki Joutsa: Ilkka Nieminen Jyväskylän kaupunki: Anneli Hänninen ja Eeva-Liisa Koistinen Jyväskylän maalaiskunta: Hannele ja Keijo Oranen Jämsä: Hely Heidenberg-Vuorinen Jämsänkoski: Ulla Flyktman Kannonkoski: Olavi Autio Karstula: Pekka Rasi Keuruu: Kaisa Saarentola Kinnula: Leena Valtonen Kivijärvi: Aimo Kolehmainen Konnevesi: Helka Nissinen Korpilahti: Hugo Einonen Kyyjärvi: Hannu Kalliojärvi Laukaa: Kari Koivisto Luhanka: Köllykät (Leena ja Antero Salonen, Eija Paakkinen, Pauli Sievänen) Multia: Eini Koppelomäki Muurame: Eino Hynynen Petäjävesi: Janne Hautamäki Pihtipudas: Leena Pennanen Pylkönmäki: Petri Hautala Saarijärvi: Merja Pihlainen Sumiainen: Marke Tuominen Toivakka: Salme ja Aaro Vihinen Uurainen: Ulla Markkanen Viitasaari: Uimahalli Simmari Äänekoski: Juha Takala

2005

Hankasalmi Paula Lehmonen Joutsa Marja-Leena Rintala Jyväskylän kaupunki Raimo Nieminen Jyväskylän maalaiskunta Heikki Mäkinen Jämsä Raija Savolainen Jämsänkoski Riitta-Liisa Rinnekangas Kannonkoski Hilkka Ronimus Karstula Mirja Erämäki Keuruu Maarit ja Jukka Piirainen Kinnula Veikko Voutila Kivijärvi Maila Hakkarainen Konnevesi Aimo Halttunen Korpilahti Katja Varsell Kyyjärvi Heikki Hänninen Laukaa Helka Maltolahti Luhanka Jyrki Heinonen Multia Heikki Juponaho Muurame Seija Susi Petäjävesi Liisa Jutila Pihtipudas Arttu Häkkinen Pylkönmäki Mikko Raitanen Saarijärvi Aaro Oksanen Sumiainen Matti Pulkkanen Toivakka Hilja ja Veikko Häkkinen Uurainen Arja Lähteenmäki Viitasaari Pirjo Honkonen Äänekoski Pirjo Luostarinen

2006

Hankasalmi: Hilkka Hänninen & Marita Kärkkäinen Joutsa: Seppo Hurri Jyväskylä: Olli Särkkä Jyväskylä mlk: Sirpa Turpeinen Jämsä: Risto Perälä Jämsänkoski: Kirsti Kujanpää Kannonkoski: Mauno Mattila Karstula: Tapani Sironen Keuruu: Veikko Kulmala Kinnula: Hilkka Pasanen Kivijärvi: Hilkka Nikitin Konnevesi: Kosti Savolainen Korpilahti: Heikki Mäkivierikko Kuhmoinen: ei valinnut Kyyjärvi: Alpo Viitala Laukaa: Hannu Koskinen Leivonmäki: ei valinnut Luhanka: Pirkko Ohvo Multia: Toivo Vaattovaara Muurame: Minna Lehtonen Petäjävesi: Eeva Salmijärvi Pihtipudas: Anja Puurunen Pylkönmäki: Pentti Pekkanen Saarijärvi: Arvi Pakkala Sumiainen: Tero Mäkinen Suolahti: ei valinnut Toivakka: Aimo Taipale Uurainen: Sisko-Maria Keski-Korpi Viitasaari: Merja Uusimaahi Äänekoski: Uimahalli Vesivelho

2007

Hankasalmi, Outi Puttonen ja Kari Valkonen Joutsa, Marjut Muttilainen Jyväskylän kaupunki, Seija Huuska Jyväskylän maalaiskunta, Seija Paananen Jämsä, Lea Lehtinen ja Risto Skyttä Jämsänkoski, Pentti Salonen Kannonkoski, Kari Hietaharju Karstula, Erkki Humppi Keuruu, Eero Koskinen Kinnula, Mikko Petäjä Kivijärvi, Kauno Sagulin Konnevesi, Marko Häkkinen Korpilahti, Piia ja Tapani Relander Kyyjärvi, Maire Haaranen Laukaa, Laukaan Kuntoliikunta ry Leivonmäki, Pirkko Ruunula Luhanka, Tammijärven avantouimarit Multia, Veikko Perälä Muurame, Sanelma Kähönen Petäjävesi, Seija Lahtinen Pihtipudas, Anna-Liisa Paasanen Pylkönmäki, Arja Mursunen Saarijärvi, Kaija Salonvaara Toivakka, Laura Hytönen Uurainen, Veikko Minkkinen Viitasaari, Keiteleen Melojat Äänekoski, Veikko Hänninen

2008

Hankasalmi: Palomiehet juoksemaan / Pertti Loivamaa Joutsa: Ikäihmisten liikuntaryhmät / Erkki Laitinen, Titta Leppänen ja Viljo Tamminen. Jyväskylä: Kerhot kouluun -hanke / Sami Kalaja ja Mikko Pajunen Jyväskylän maalaiskunta: Nyrölän kyläyhdistys ry / Jouko Asikainen Jämsä: Vanhusten kannustaminen fyysiseen aktiivisuuteen palvelutalo Saaranhovissa / Kaisa Lipsonen Jämsänkoski: Vihtori Konttinen Kannonkoski: Eino Pasanen Karstula: Mikko Helminen Keuruu: Sami-Antti Niemi Kinnula: Pentti Kinnunen Kivijärvi: Kalevi Grön Konnevesi: Elina Uustalo Korpilahti: Elisabeth Tammelin Kyyjärvi: Jarkko Parkkonen Laukaa: Miro Rissanen Luhanka: Kirsti Kärnä Multia: Heikki Juponaho Muurame: Pentti Rimpi Petäjävesi: Irma ja Keijo Muteli Pihtipudas: Pekka Heikkilä Pylkönmäki: Pentti Särkioja Saarijärvi: Saarijärven Pullistuksen järjestämä Fin5- tapahtuma 13.-18.7.2008 / Ilpo Liimatainen, Veikko Humaljoki ja Erkki Vartiainen Toivakka: Ilpo Mynttinen Uurainen: Uuraisten Urheilijat ja Uuraisten Raiku / Olavi Tapper ja Erkki Kupari Viitasaari: Kalevin Kirmasu ulkoilu- ja hölkkätapahtuma/ Olavi Muittari ja Rudolf Pajatie Äänekoski: Juha Ojastenmäki

2009

Hankasalmi: Häkärinteet, Jukka Kirjavainen Joutsa: Sampo Rannikko Jyväskylä: Pohjoisen Korpilahden yhteistyöyhdistys ry:n liikuntajaosto Jämsä: Kaipolan Vire ry Kannonkoski: Pekka Termonen Karstula: Markku Poikonen Keuruu: Pentti Saukkosaari Kinnula: Leena Tuikkanen Kivijärvi: Heikki Sorsamäki Konnevesi: Terapia-allas Kyyjärvi: Kyyjärven Kyvyn I-sarjan lentopallo-ottelut Laukaa: Matti Tammenoksa Luhanka: Leena Laitinen Multia: Sanna Piirainen Muurame: Matti Ikola Petäjävesi: Heikki Tyrväinen Pihtipudas: Pihtiputaan liikuntaperhe Mattolat! Saarijärvi: Nice Bandy ry:n toiminta Toivakka: Timo Suomalainen Uurainen:Arja Lehtikangas Viitasaari: Olavi Muittarin melontaretki Äänekoski: Kävelijä Anneli Kuukkanen

2010

Hankasalmi: Tukea liikkujille ja urheilijoille; Jari-Pekka Oy, Jari-Pekka Koponen Joutsa: Heimo Latva Jyväskylä: Swimming Jyväskylä:n uimakoulutoiminta Jämsä: Liikuttaja Anneli Rautakoski Kannonkoski: Alpo Peltolan elämäntyö liikunnan edistämisessä Karstula: Liikuttaja Heli Alapiha Keuruu: Pentti Santala Kinnula: Ikinuorten liikuntaryhmä Kivijärvi: Vapaaehtoinen urheiluseuratoimija Eija Pölkki Konnevesi: Konneveden Urheilijat Kyyjärvi: Mannerheimin Lastensuojeluliiton Kyyjärven osaston pitämä Liikkis Laukaa: Kevyenliikenteen väylän rakentaminen ja uusiminen Luhanka: Tammijärven Tammen pesäpallokerho Multia: Seuratoimija Teija Lehtomäki Muurame: Kuntokeskuksen laajennus, Kuntoriihi Oy / Jarkko Puranen Petäjävesi: Petäjäveden Naisvoimistelijat Pihtipudas: Seppo ja Kaija Spets, 80 vuotta Keihäskarnevaalien hyväksi! Saarijärvi: Petra Virtanen / Tahdonvoimaa jumpat Saarijärvellä Toivakka: Toivakan aktiivisin vetäjä 2010 Jarkko Korhonen Uurainen: Kunto- ja hyötyliikkuja Erkki Paanala Viitasaari: Vuoden Liikuttaja Kuntoliikunta.com/Samu Rabinowitsch Äänekoski: Rasti E4:n järjestämät Tiistairastit

2011

Hankasalmi: Hangan lavan tanssitoiminta Joutsa: Latuverkoston luominen ja huoltaminen Jyväskylä: JJK-Junioreiden ja Jyväskylän liikuntapalvelujen yhdessä ylläpitämän Futari-ryhmän 3.-sija erityisjalkapallon SM-turnauksessa Jämsä: Jokilaakson Mäkiseuran toteuttama hanke mäkihypyn kesäharjoitteluolosuhteiden luomiseksi Kannonkoski: Kyläjumppien pitkäaikainen ohjaus Karstula: Aulis Kukkosen toiminta Karstulan liikuntaelämässä Keuruu: Kari Rautakorven valmentajaura Kinnula: Muholan jalkapalloklubi Kivijärvi: Vapaa-aikaohjaaja Hannu Ahonen Konnevesi: Monipuolinen ja osaava liikunnanohjaustyö Ville-Veikko Kykyri Kyyjärvi: Eläkeliiton Kyyjärven yhdistyksen liikuntatoiminta Laukaa: Kolmen Sillan liikuntareitti Luhanka: Sarvan Erän toiminta Multia: Tarmo Lampinen; Latuverkoston luominen ja huoltaminen Muurame: Muuramen Sykkeen tanssi- ja voimistelutoiminta Petäjävesi: Vesa Jussila; aktiivinen työmatkaliikkuja Pihtipudas: Satu ja Jouko Koljonen; elämäntyö pihtiputaalaisen lentopallon hyväksi Saarijärvi: Pylkönmäen Yrittävän toiminta Toivakka: Heikki Peltonen, Itä-Päijänteen rasti, suunnistusharrastuksen edistäminen Uurainen: Aktiivinen ohjaaja ja liikuttaja Viitasaari: Viitasaaren kartingrata- hanke Äänekoski: Ääneseudun Ratsastajien aktiivinen toiminta

2012

Hankasalmi: Pyöräilymaaottelu / Reino Valkonen Joutsa: Joutsan Pommin Ensilumen Latu –hanke Jyväskylä: JYP – Juniorit: Kelkkalätkä- toiminnan järjestäminen Jämsä: Jämsänkosken Ilves ry/ vuonna 2000 syntyneiden joukkue ”oranssi” Kannonkoski: 80-vuotias urheiluseura Kannonkosken Kiho Karstula: Tapani Sauranen, jalkapallotoiminnan kehittäminen Keuruu: Keuruun Naisvoimistelijat ry Kinnula: Kinnulan hiihtourheilun promoottori Aulis Hämäläinen Kivijärvi: Kansalaisopiston liikuntapiirien ohjaus / Mervi Kolehmainen Konnevesi: Konneveden Urheilijat kahvakuulajaosto Kyyjärvi: Alpo Viitala Laukaa: Keski-Suomen TE-keskus / Metso-reitin valaistuksen ja yhdysreittien rakentamisen tuki 11 Luhanka: Martti Markkanen / Minitenniskerhot ja vuosikausien tenniksen parissa tehty työ Multia: liikunnanohjaaja Jouko Laine Muurame: Skeittipaikan kunnostusprojekti / Niina Koivuniemi ja Janne Laine Petäjävesi: Petäjäveden Purjeseura Pihtipudas: Paukun perhe / lasten ja nuorten liikuntakasvatustyö Saarijärvi: Saarijärven Pullistus, yleisurheilu-jaosto / Matti Messala Toivakka: Matti Ilmonen Uurainen: Reijo Länkinen Viitasaari: Lasten ja nuorten Eero-cup / Ansa Litendahl ja Teija Paananen Äänekoski: Suolahden Urhon järjestämät lasten yleisurheilun viikkokisat 4-12 – vuotiaille

2013

Hankasalmi: Jarno Pirkkalainen , Junioreiden salibandytoiminnan organisointi Joutsa: Pauliina Sievänen, innostava ote liikunnanohjaajana. Jyväskylä: Jalkapalloseura Komeetat Jämsä: Jämsän Jukola 2013 tapahtuman järjestämiseen osallistuneet tahot ja vapaaehtoiset Kannonkoski: Vapaaehtoisohjaaja Birgitta ”Pirre” Linden-Virnes Karstula: Sami Halmesaari ja Jari Pohjosaho, Karstulan Punttiksen kuntosalitoiminta Keuruu: Erkki Tervo, Keurusjumpan toiminta Kinnula: Tuija ja Timo Pekkarinen, Pesäpallon juniorivalmennus Kivijärvi: Esko Rouhiainen, Nuorten liikuntakerhojen ohjaaminen Konnevesi: Hytolän kylän vanhemmat (mm. Tuija Jääskä ja Krista Korhonen), Lasten liikunnan esimerkillinen tukeminen Kyyjärvi: Marko Järvinen, aktiivinen, monipuolinen liikunnan harrastus Laukaa: Päivi Arkko, Laukaalaisten terveysliikunnan edistäminen Luhanka: Luhangan Ampujat ry, urheiluseuran pitkäaikainen toiminta Multia: Saija Heinämäki, Energinen kuntoliikunnanohjaaja Muurame: Janne Andersin, Muuramen Riihivuori Oy:n vapaa-aikatoiminnan kehitystyö Petäjävesi: Raili Välivaara , Ikääntyneiden liikuntaharrastuksen edistäminen Pihtipudas: Ari Kinnunen, Uudistetun koulukeskuksen kaikenikäisten lähiliikuntapaikat Saarijärvi: Jukka Lintunen, FC Saarijärven juniorityö Uurainen: Syvänen Anne ja Möttönen Mikael, Koululaisten liikuntaharrastuksen aktivoija ja innostaja Viitasaari: Petri Kuntsi ja Tuula Pajumäki, Viitasaaren Pyöräily-yhteisö Äänekoski: Äänekosken Huima, 42. hopeasompa-kisojen järjestäminen 2.-3.1. 2013 Äänekoskella

2014

Hankasalmi: Hankasalmen Lions Club/lasten olympialaiset Joutsa: Joutsan Moottorikerho Jyväskylä: Jyväskylän liitokiekkoilijoiden aktiivinen yhteistyö Jyväskylän frisbeegolfratojen kehittämiseksi. Jämsä: Fysioterapeutti Arja Peltosen ideoima ja toteuttama Linnakartanon alueen toiminnallinen kuntopolku Kannonkoski: Kannonkosken Osuuspankin tekemä liikunnan edistämistyö Karstula: Jääliikuntakeskus Karstula Areena Keuruu: Voimaa vanhuuteen –ohjelma Kinnula: Jonna Laulumaa Kivijärvi: Juha Minkkinen Konnevesi: Hytölän kylä; lasten liikunnan esimerkillinen tukeminen Kyyjärvi: Niklas Vuorenmäki ja Jarkko Parkkonen; Frisbeegolf-toiminta Laukaa: Tapio Valkonen Luhanka: Pirkko Sievänen ja Hellä Kristo Multia: Markku Lappi Muurame: Pihalle pelaamaan – ulkopelikentän rakentaminen Petäjävesi: Tomi Rahikainen; FrisbeeGolf radan suunnittelu ja talkootyön johtaminen Pihtipudas: Pudis RY:n lapsi- ja nuorisotoiminta Saarijärvi: Saarijärven Lions Clubit; Kusiaismäen fresbeegolf radan rakentaminen Toivakka: Jonne Kilpikoski, Kimmo Nieminen ja Olli Muurainen; Toivakan junnujen salibandybuumi Uurainen: Uuraisten Urheilijat /LiiNa- jaos Viitasaari: Viitasaaren Keilaharrastus Äänekoski: Frisbeegolf -yhdistyksen toiminta

2015

Hankasalmi: Lomakeskus Revontulen keilahalli Jyväskylä: Kuohun Vedon aktiivinen toiminta Jämsä: Jääurheiluaktiivi Raimo Kokkonen Kannonkoski: Aktiiviliikkuja Eija Salmistola Karstula: Karstulan Kisa-Veikot ry Keuruu: Keuruun Kisailijat / iltarastitoiminta Kinnula: Kinnulan frisbeegolfradan uusiminen Kivijärvi: Kivijärven Kivekkäät Kyyjärvi: Erkki Vehkalammin ja Raimo Paanasen talkootyö paikallisten liikunta- ja urheilutapahtumien järjestelyissä. Laukaa: BMX-radan suunnittelu / Niko Åhlgrén Luhanka: Team Judinsalo Multia: Sinerväsalin aamuvirkut kuntoilijat 12 Muurame: Muuramen Golfseura ry Petäjävesi: Pertti Lapinmäki Pihtipudas: LC Pihtipudas/Salibandykaukalon hankinta Saarijärvi: Jääurheiluseura Islandlake Warriorsin aktiivinen toiminta nuorisourheilun edistämiseksi. Toivakka: Frisbeegolfradan rakentaminen Toivakkaan Uurainen: Uuraisten eläkkeensaajat ja Eläkeliiton Uuraisten yhdistys Viitasaari: Niinilahden kylän aktiivinen liikuntatoiminta Äänekoski: Häränvirran Talviuimarit

2016

Hankasalmi: ammattitaitoinen jumppaohjaaja Päivi Hänninen Joutsa: Johanna Heino Jyväskylä: Lähiliikunnan palveluketjun kehittämishanke Huhtasuolla 2013-2016 Jämsä: Jämsänkosken Ilveksen kiekkojaoston kiekkokoulu Kannonkoski: Jukka Kainulainen / Palloilutoiminnan pitkäaikainen ohjaaminen 11 Karstula: Maarit Muhonen, Karstulan Kiva/yleisurheilu Keuruu: Jouni Peräinen, Keuruun Seurakunta Kinnula: Vapaa-aikaohjaaja Harri Kinnunen Kivijärvi: liikunnan harrastaja ja tukija Hannu Sepponen Kyyjärvi: Tomi Mäntysen jääkiekkoharrastus Laukaa: Vihtavuoren Pamaus / jalkapallon tukiryhmä Tapsa-Cup Luhanka: Saviojan hevostilan pitäjä Teresa Halttusen toiminta Multia: Aktiivinen liikuttaja Rauha Sorsa Muurame: Muuramen Mursut ry Petäjävesi: Petäjäveden kunnan vanhuspalveluiden aktiivinen työ ikääntyneiden liikunnan harrastamisen lisäämiseksi Pihtipudas: Muurasjärven frisbeegolf -rata Saarijärvi: Kunnolla Kuntoon/ Sanna Hautasen liikuntapalvelut Toivakka: Toivakan MLL:n Apinapuisto-hanke Uurainen: Höytiän kyläyhdistys Viitasaari: Lasten ja nuorten salibandyn ohjaaja Heimo Tuukkanen Äänekoski: Äänekosken Huima ry:n juniorijalkapallojaoston toiminta vuoden 2016 aikana

2017

Hankasalmi:  Hankasalmen Lions Club/ Kääkön laavun rakentaminen Joutsa: Joutsan Seudun Pallo ry:n frisbeegolf -radan laajennushanke Jyväskylä: Lauri Markkasen koriskoulu Jämsä: Kankarisveden luistinrata Kannonkoski: Jaana ja Asko Hänninen, säännöllisen kesäpyöräilyn vapaaehtoisvetäminen Karstula: Senioripuisto, Jukka Hiltunen Keuruu: Keuruun Sport Center Kinnula: Anne ja Simo Skantz Kivijärvi: Päivi Hakkarainen ja Tuomas Kultalahti Kyyjärvi: Ari Aumasen työ Metsolan ladun ylläpidossa Laukaa: Sanni Marttinen, Lievestuoreen liikuntapassi Luhanka: Susanna Nurmi , Agility-toiminnan perustaminen Luhankaan Multia: Niko Väärämäki Muurame: Muuramen Sykkeen joukkuevoimistelun nostaminen kilpalajiksi Muuramessa Petäjävesi: Olli-Pekka Mäkelä Pihtipudas: Pihtiputaan Tuisku ry:n lapsi- ja nuorisotyö Saarijärvi: Saarijärven Naisvoimistelijat ry Toivakka: Kuntoportaat Suomi100 teemalla: 100 porrasta Paikkalanvuorelle Uurainen: Uuraisten PumpTrack -rata Viitasaari: Veikko Holm , Veikon Hiihto ja Veikon Triathlon Äänekoski: Äänekosken Urheilijat, Pitkäaikainen työ Äänemäen laskettelurinteen ylläpitäjänä ja hoitajana                

2018

Hankasalmi:  Häähnintupa ja Häähninmäen ympäristön maastopyöräilyreitit / Pekka Rossi, Joutsa: seuravalmentaja Mika Sirkka, Jyväskylä: Kurkocup, Jämsä: Jämsän Retki-Veikkojen kuntorastitoiminta, Kannonkoski: Heidi Reimanin liikunnan kehittämistyö Kannonkoskella, Karstula: aktiiviliikkuja Hannu Patamaa, Keuruu: Keupa Ht Mestismestaruus, Kinnula: Vuoden liikkuja Eija Ruuska, Kivijärvi: Sami Halt, Kyyjärvi: Hannu Kalliojärven lentopallojoukkueen valmennustyö, Luhanka: Luhangan Väreen yöjuoksutapahtuma, Muurame: Mannerheimin Lastensuojeluliiton Perheliikuntavuoro, Pihtipudas: Vertaisohjaaja Maija Tervamäki, Saarijärvi: Liikuntaväylän auraaminen järven jäälle, Toivakka: Sisko Minkkinen, Uurainen: Leinikinpuisto –hanke, Viitasaari: Pekka Kurki, monialainen vapaaehtoistyö liikuntaharrastuksen parissa, Äänekoski: Anna-Liisa Liimatainen