Lajien urheiluteot

2021

Frisbeegolf: Jyväskylän Liitokiekon junioritoiminta
Hiihto: Jämsän Himoksen ja Äänekosken ensilumenladut
Jalkapallo: Kampuksen Dynamon Miesten Suomenmestaruus
Jääkiekko: Suolahden Urho / harrastajamäärien kasvattaminen koronasta huolimatta
Lentopallo:  Otto Keinosen ja Aleksi Oksasen beach volley menestys
Paini: Harjun Woima Jyväskylän menestys SM-kisoissa 2021
Pesäpallo:  Lohi-ilmiö
Ratsastus:  Kouluratsastuksen kauden komeetta Heidi Leiniäinen ja Exciting
Salibandy:  Lajin edistämistyö -palkinto: Marko "Make" Hokkanen, Vuoden Seuratoimija: Ari "Arska" Lehtonen
Suunnistus: Veera Klemettisen menestys
Voimistelu: Jyväskylän Voimistelijoiden rytmisen voimistelun toiminta
Yleisurheilu: Elmo Lakan SE-juoksu
TUL: Jyväskylän Lohi ja "Lohi-ilmiö"  

2020

Keski-Suomen Hiihto: Etävalmennus-projekti
Suomen Lentopalloliitto: LiigaPloki
Suomen Painonnostoliitto:  Alle 15-vuotias tyttönostaja: Iita Kononen, Äänekosken Huima
Suomen Paralympiakomitea: Jasmine Repo, JKU
Suomen Pesäpalloliitto: JyPe:n/Kirittärien taloudellinen ja urheilullinen menestys
Keski-Suomen Suunnistus: Kaisa Klemettisen hiihtosuunnistusmenestys
Suomen Tanssiurheiluliitto: Jyväsdance ry/Antti-Pekka Pitkänen
Suomen Urheiluliitto: Äänekosken Urheilijat ry:n yleisurheilujaoston nousu
Suomen Voimisteluliitto: Keuruun Naisvoimistelijat
TUL:n Keski-Suomen piiri ry: Jyväskylän Lohi ry
Suomen Olympiakomitean Fiksu Seura -palkinto: JYP Juniorit ry

2019

Hiihto: Äänekosken SM-hiihdot
Jalkapallo: Jyväkylän Pallokerho B-tytöt
Jääkiekko: JYP Juniorit ry
Lentopallo: Istumalentopallon Suomen Mestaruus - Palokan Pyry
Paini: Jonni Sarkkinen
Pesäpallo: Kirittärien Suomen Mestaruus
Ratsastus: Joukkuehalli Suomenmestaruus ja Euroopan mestaruuskilpailujen nuorten ratsastajien finaalipaikka
Salibandy: Pete Heinonen sekä Andrew Lewis.
Suunnistus: Jämsän Retki-Veikkojen Nuorten Jukolan voitto
Tanssi: Jyväskylän Tanssiopisto, Sanaz Hassani
Tennis: Masi Sarpola
Voimistelu: Voimistelun ilmiön toteutuminen Vaajakoskella, Tanssi- ja voimisteluseura Illusion
Yleisurheilu: Jyväskylän Kenttäurheilijoiden naisten 4 x 100 metrin Suomen ennätysjoukkue Aino Pulkkinen, Hanna-Maari Latvala, Anniina Kortetmaa ja Nooralotta Neziri
TUL: Äänekosken Huiman järjestämät aikuisten SM-hiihdot 29.-31.3.2019 Äänekoskella

Jyväskylän Urheiluakatemian vuoden 2019 opiskelijaurheilija –stipendit: Elmo Lakka (pika-aidat), Jenni Moisio (uinti), Oona Nieminen (pituushyppy), Tuomas Rouvali (pituushyppy) ja Lasse Tammilehto (jääpallo) ja Sonja Hartio (painonnosto).