Liikunta- ja urheiluseuroille yhteensä 3,5 miljoonaa euroa seuratoiminnan kehittämiseen

21.4.2020


Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt liikunta- ja urheiluseuroille yhteensä 3,5 miljoonaa euroa seuratoiminnan kehittämistukea. Seuratuen avulla lisätään lasten ja nuorten harrastusmahdollisuuksia sekä tuetaan paikallista seuratoimintaa ja liikunnallisen elämäntavan edistämistä. Avustuksella kehitetään myös vapaaehtoistyötä seuroissa.

 

Seuratukea myönnettiin yhteensä 358 hankkeelle. Niistä uusia hankkeita on 246 ja jatkoa aiemmalle hankkeelle 112. Avustukset kohdistuvat 63 eri kuntaan. Seurojen yhteishankkeita on 30.

− Seuroissa tehdään tärkeää työtä suomalaisten liikunnallisen elämäntavan edistämiseksi. Seuratoiminnan kehittämistuen suuri saajajoukko osoittaa, että suomalainen kansalaisyhteiskunnan kenttä elää ja voi hyvin, sanoo tiede- ja kulttuuriministeri Hanna Kosonen opetus- ja kulttuuriministeriön tiedotteessa.

Seurat tarjoavat matalan harrastuskynnyksen toimintaa ja haluavat ehkäistä nuorten liikunnan lopettamista. Hankkeet, joissa lapset ja nuoret ovat mukana suunnittelemassa ja kehittämässä toimintaa ovat lisääntyneet.

Harrastamista koulupäivän läheisyydessä lisätään, ja seurat tekevät yhä enemmän yhteistyötä koulujen ja päiväkotien kanssa. Myös perheliikuntatoiminnan määrä kasvaa jatkuvasti. Toiminnan laatua halutaan lisätä ja suosittujen lajien suuria ryhmiä jaetaan pienemmiksi. Nuoria myös koulutetaan urheiluseuroissa eri tehtäviin.

Palkkaushankkeisiin avustuksia myönnettäessä etusijalla ovat hankkeet, joissa seuraan palkataan ensimmäinen työntekijä. Vapaaehtoistoimintaan pyritään löytämään kehittämishankkeissa hyviä malleja.

Myönnetyt avustukset ja tietoa seuratoiminnan kehittämistuesta löydät opetus- ja kulttuuriministeriön sivuilta.

Seuratoiminnan kehittämistuki on ministeriön vuosittain jakama avustus, eikä se ole sidoksissa koronatilanteeseen. Mikäli seura joutuu tekemään muutoksia hankkeeseen koronatilanteen vuoksi, on siitä tehtävä selvitys lopullisen hankeselvityksen yhteydessä.

Lisätietoja opetus- ja kulttuuriministeriöstä antavat ylitarkastaja Mari Miettinen (puh. 0295 330 093) ja hallinnollinen avustaja Päivi Wathen (puh. 0295 330 072).

Lähde: opetus- ja kulttuuriministeriön tiedote 21.4.2020

 

 

Keskisuomalaiset seuratukea saaneet seurat ovat:

Fc vaajakoski                                                                                     6000€
Harjun Woima Jyväskylä                                                                   15 000€
JPS juniorit                                                                                         8000€
JYP juniorit                                                                                         14 500€
Jyväskylän Kiri&Kirittäret juniorit                                                        15 000€
Jyväskylän Naisvoimistelijat                                                               13 000€
JyväsLentis                                                                                         12 000€
Jyvässeudun Kiekko                                                                           10 000€
Keurusjumppa                                                                                      10 000€
Keuruun Kisailijat                                                                                 4000€
Laukaan Urheilijat                                                                                3500€
Muuramen Syke                                                                                   6500€
Muuramen Voimistelu- ja urheiluseura Yritys                                       15 000€
O2 Jyväskylä                                                                                        15 000€
Palokan Ilo, voimistelu ja liikunta                                                          14 500€
Palokan Riento                                                                                      15 000€
Pihtiputaan Keihäskarnevaalit                                                               10 000€
Saarijärven Pullistus                                                                              6000€
Ski Jyväskylä                                                                                         15 000€
Tanssi- ja Voimisteluseura Illusion Vaajakoski                                      14 000€
Voimistelu- ja urheiluseura Urho                                                            10 000€
Voimistelu- ja urheiluseura Uuraisten Raiku                                          7500€
Voimistelu-, urheilu- ja raittiusseura Flanels                                          14 000€
Äänekosken Huima/Juniorikoripallo                                                      14 000€
 

Yhteenlaskettu keskisuomalaisille seuroille myönnetty tukisumma on  267 500€

Vuonna 2019 vastaava summa oli 241 500€

Keski-Suomen Liikunta onnittelee kaikkia tuen saaneita jäsenseurojaan.