Palkitut

VUODEN URHEILIJA

Yhteistyökumppanina Firstbeat

1996 Tommi Mäkinen, Ralliautoilu
1997 Jani Tanskanen, Telinevoimistelu
1998 Jani Soininen, Mäkihyppy
1999 Tuuli Matinsalo, Aerobic
2000 Jere Hård, Uinti
2001 Mikko Ronkainen, Freestyle
2002 Samppa Lajunen, Yhdistetty
2003 Samppa Lajunen, Yhdistetty
2004 Tiia Piili, Aerobic
2005 Erja Jokinen, Hiihtosuunnistus
2006 Jani Lakanen, Suunnistus
2007 Mikko Hirvonen, Ralliautoilu
2008 Merja Rantanen, Suunnistus
2009 Mikko Hirvonen, Ralliautoilu
2010 Osku Torro, Yleisurheilu, Korkeushyppy
2011 Pasi Ikonen, Suunnistus
2012 Arttu Pihlainen, Alamäkiluistelu
2013 Jani Lakanen, Suunnistus
2014 Hanna-Maari Latvala, Yleisurheilu
2015 Merja Rantanen, Suunnistus
2016 Olli Määttä, Jääkiekko
2017 Lauri Markkanen, Koripallo
 

ELÄMÄNURA -PALKINTO

Yhteistyökumppanina Jyväskylän Ammattikorkeakoulu

2012 Matti Pulli
2013 Jorma Kinnunen
2014 Kalevi "Häkä" Häkkinen
2015 Pauli Sulkula
2016 Pauli Hintikka
2017 Rauno Kotkajuuri


VUODEN VAMMAISURHEILIJA

Yhteistyökumppanina Pihlajalinna

1996 -
1997 Veli-Matti Tuominen, Istumalentopallo
1998 Kaija Tuikkanen, Hiihto
1999 Jaana Argillander, Hiihto
2000 Jaana Argillander, Hiihto
2001 Kalervo Pieksämäki, Hiihto
2002 Jaana Argillander, Hiihto
2003 Kalervo Pieksämäki, Hiihto
2004 Mauno Sirviö, Keilailu
2005 Minna Leinonen, Ammunta
2006 Minna Leinonen, Ammunta
2007 Petri Mäkivirta, Keilailu
2008 Jani Tissari, Yleisurheilu
2009 Kristian Lantto, Jääkiekko
2010 Petri Mäkivirta, Keilailu
2011 Petri Mäkivirta, Keilailu
2012 Jani Tissari, Yleisurheilu
2013 Leo Lähteenmäki, Uinti
2014 Minna Leinonen, Ammunta
2015 Juho ja Oskari Lappalainen, Jalkapallo
2016 Leo Lähteenmäki, Uinti
2017 Petri Mäkivirta, Keilailu

VUODEN VALMENTAJA                                                                                             

Yhteistyökumppanina Peurunka

1996 Markku Ranta, Koripallo
1997  Mika Holopainen, Telinevoimistelu
1998 Jukka Kalso, Mäkihyppy
1999  Marko Malvela, Uinti
2000  Anu Mattila, Joukkuevoimistelu
2001  Taisto Jussilainen, Mäkihyppy
2002  Heimo Lajunen, Yhdistetty
2003  Mervi Nurmi, Koripallo
2004 Esko Tammilehto, Jääpallo
2005  Kirittärien valmennustiimi (pelinjohtaja Armi Ahola, lajivalmentaja Teppo Lindsberg ja fyysinen valmentaja Katja Saari)
2006 Eino Havas, Suunnistus
2007 Kalle Simonaho, Yleisurheilu
2008 Risto Dufva, Jääkiekko
2009 Marko Malvela, Uinti
2010 Tarja Rasimus-Järvinen, Joukkuevoimistelu
2011 Kari Martonen, Jalkapallo 
2012 Jyrki Aho, Jääkiekko
2013 Petteri Jouste, Yleisurheilu
2014 Seppo Pulkkinen, Salibandy
2015 Jarkko Finni, Yleisurheilu
2016 Marko Malvela, Uinti
2017 Ari Nummela, Yleisurheilu

VUODEN JOUKKUE                                                                                               

Yhteistyökumppanina Protacon


1996 Jyväskylän Kirin naisten pesäpallon SM-joukkue
1997 JYP HT:n naisten jääkiekon SM-joukkue
1998 Campuksen koonto, naisten aerobicjoukkue
1999 JHS:n naisten hiihtojoukkue
2000 Happeen miesten salibandyn edustusjoukkue
2001 Swimming JKL:n naisten uinnin viestijoukkue
2002 Äänekosken Huiman naisten koripallon edustusjoukkue
2003 Kirittäret, Jyväskylä naisten pesäpallojoukkue
2004 Ploki Harmonie, Pihtipudas naisten lentopallojoukkue
2005 Vaajakosken Terän miesten suunnistusjoukkue
2006 Kirittäret, Jyväskylä naisten pesäpallojoukkue
2007 Kirittäret, Jyväskylä naisten pesäpallojoukkue
2008 JJK, Jyväskylä miesten jalkapallojoukkue
2009 JYP, miesten jääkiekon SM-liigajoukkue
2010 Kirittäret, Jyväskylä  naisten pesäpallojoukkue
2011 JJK Jyväskylä, jalkapallo
2012 JYP, miesten jääkiekon SM-liigajoukkue
2013 JYP, miesten jääkiekon SM-liigajoukkue
2014 Happee, miesten edustusjoukkue
2015 Äänekosken Huima, naisten koripallon edustusjoukkue
2016 Kirittäret, naisten pesäpallojoukkue
2017 Kampuksen Plaani,  SE-viestijoukkue

VUODEN NUORI URHEILIJA                                                                             

Yhteistyökumppanina Onkapannu kiinteistöt

1996 Jere Hård
1997 Samppa Lajunen
1998 Aki Heinonen
1999 Samppa Lajunen
2000 Tuomas Pihlman
2001 Ulla Tuimala
2002 Erika ja Emilia Nyström
2003 Laura Hokka
2004 Sami Itani
2005 Annu Humalajoki
2006 Ville Pasanen
2007 Arno Laitinen
2008 Iiris Uuttu ja Joonas Rytkönen
2009 Sakari Vekki
2010 Sami Vatanen
2011 Sami Lähdemäki 
2012 Kristian Pulli
2013 Misa Tuomala
2014 Mimosa Jallow
2015 Emma Koistinen
2016 Eero Hirvonen
2017 Veera Klemettinen

NUORISOURHEILUSEURA                                                      

Yhteistyökumppanina Keski-Suomen Osuuspankki


1996 Kinnulan Kimmot
1997 Kyyjärven Kyky
1998 JJK-juniorit
1999 Jyväskylän Naisvoimistelijat
2000 Jyväskyän Kenttäurheilijat
2001 Jyväskylän Jigotai
2002 Karstulan Kiva
2003 JyPK
2004 Huhtasuon Hiihto 2000
2005 Muuramen Yritys
2006 Jyväskylän Freestyleseura
2007 Äänekosken Huima
2008 Swimming Jyväskylä
2009 HoNsU Juniorit
2010 Pihtiputaan Tuisku
2011 Pylkönmäen Yrittävä
2012 Saarijärven Pullistus
2013 Jyp Juniorit
2014 Jyväskylän Kenttäurheilijat
2015 JPS Juniorit
2016 O2 Jyväskylä
2017 Keuruun Pallo

VUODEN NUORISOURHEILUN VETÄJÄ

Yhteistyökumppanina Harvia

1996 Sirkka-Liisa Korhonen
1997 Tarja Rasimus-Järvinen
1998 Sanna Vuori
1999 Ilpo Manninen
2000 Tarmo Ahonen
2001 Kari Nättinen
2002 Eija ja Ilpo Saari
2003 Eija Ristanen
2004 Mirja Hirvensalo
2005 Heli Peltola
2006 Nina Mäki
2007 Ilkka Lahti
2008 Erja Mäkelä
2009 Sirke Paukku
2010 Juha Tenhunen
2011 Ari Kuusisto
2015 Juhani Kiminkinen
2016 Päivi ja Marko Pitkänen
2017 Jaakko Kemilä

VUODEN SEURATOIMIHENKILÖ

1996 Antero Puttonen
1997 Kari Häkkinen
1998 Seppo Spets
1999 Aulis Sihvo
2000 Pentti Särkioja
2001 Eeva Virkkula
2002 Erkki Tervo
2003 Esa Kaihlajärvi
2004 Heikki Mäkinen
2005 Toivo Markkanen
2006 Markku Koistinen
2007 Eila Sallinen
2008 Osmo Mäkelä
2009 Veikko Lahtinen
2010 Veikko Ahonen
2011 Ilpo Vesterinen
2012 Teemu Tenhunen
2013 Erja Sanaslahti
2014 Juha Tuikkanen
2015 Hannu Kalliojärvi
2016 Eero Hakonen
2017 Pasi Sajasalo

VUODEN LASTEN LIIKUTTAJA

Yhteistyökumppanina SKF

2001 Jyvässeudun Jälkkäri
2002 Jyväskylän maalaiskunnan sivistystoimi
2003 Kasvatusyhteistyö ry, Laukaa
2004 Nuorten Keski-Suomi ry; Toukofest
2005 Jämsän kaupungin nuorisotoimi / iltapäivätoiminta
2006 Huhtasuon Hiihto 2000
2007 Suomen Palloliiton Keski-Suomen piiri
2008 Vitikkalan ala-aste, Jämsä
2009 Keski-Suomen Osuuspankki / Hippo-tapahtumat
2010 Jyväskylän kaupunki / Lasten Liikuntapeuhula
2011 Jyväskylän kaupunki / päivähoidon liikuntakoulutus
2012 Jyväskylän Latu, Muumi –hiihtokoulut
2013 Keski-Palokan koulu
2014 Laukaan kunnan vapaa-aikatoimi
2015 Nuorisokeskus Piispala
2016 Muuramen Liikkuva Koulu -hanke
2017 Hankasalmen, Keuruun, Laukaan, Saarijärven ja Viitasaaren kyläkoulut

JOKERIPALKINTO

Yhteistyökumppanina Veikkaus

2014 Juha Tuikkanen, SM hiihtojen järjestäminen
2015 JyväsLentis beach-volleyn SM-turnauksen järjestäminen
2016 Peter Kotilainen, Salibandyn maailmanmestaruusturnauksen MVP 
2017 Tommi Mäkinen, Rallikulttuuriteko

MAAKUNNALLINEN URHEILUTEKO

Keski-Suomen Liikunta

2016 JJK:n nousu Veikkausliigaan
2017 JKU:n jättimenestys

VUODEN LIIKUNTATEOT KUNNITTAIN

Yhteistyökumppanina Keskisuomalainen

- kuntakohtaiset valinnat vuosittain