KesLin syyskuun uutiskirje

30.9.2021

Hei!

Tee esityksiä keskisuomalaisista urheilumenestyjistä 22.11. mennessä!

Keski-Suomi on urheileva maakunta. Nyt on aika vaikuttaa vuoden valintoihin!

Tutustu palkitsemisohjesääntöihin ja tee hyviä esityksiä täyttämällä 26.11.2021 mennessä. Vaikka Sinulla ei olisi kaikkiin valintoihin ehdotusta, voit silti jättää osittainkin täytetyn lomakkeen meille. Liikunnan palkitsemistyöryhmä ottaa käsittelyyn kaikki esitykset.

Tee esityksiä täällä: https://www.kesli.fi/urheilugaala/ehdokaskyselylomake/

Tervetuloa mukaan Keski-Suomen Urheilugaalaan pe 28.1.2022 Scandic Laajavuoreen Jyväskylään!


Pienten seurojen tapaaminen ma 4.10. klo 17.00-19.00

Vielä ehtii ilmoittautua pienten seurojen (alle 100 jäsentä) verkostotapaamiseen ma 4.10.2021.

Illan aika paneudutaan pienten seurojen toiminnan haasteisiin.

Lisätietoa ja ilmoittautuminen:

Pienten seurojen tapaaminen 4.10.2021 | Keski-Suomen Liikunta (kesli.fi)


Seuratuki INFO – webinaarit ke 20.10. ja to 21.10.

Taloudellista tukea seuratoiminnan kehittämiseen!

Opetus- ja kulttuuriministeriön myöntämä Seuratoiminnan kehittämistuki (seuratuki) on tarkoitettu urheilu- ja liikuntaseurojen toiminnan kehittämiseen. Seuratuki on tarkoitettu valtionavustukseksi silloin, kun seura haluaa kehittää lasten ja nuorten toimintaa, kokeilla innovatiivisia uusia juttuja, lisätä toimintaan monipuolisuutta uusien lajien kautta tai kehittää lajitoiminnan sisällä harrastustoimintaa. Seuratuen avulla voidaan myös vahvistaa toiminnan laatua ja yhteisöllisyyttä, tukea vapaaehtoistyötä ja/tai palkata työntekijä seuraan.

Kaikille avoimet, samansisältöiset INFO-tilaisuudet  järjestetään keskiviikkona 20.10 klo 15.00-16.00 ja keskiviikkona 21.10. klo 15.00-16.00.

Jos seurallanne on toiminnan kehittämissuunnitelmia, tervetuloa kuulolle INFO-tilaisuuteen!

Ilmoittautuminen tapahtuu alla olevalla lomakkeella 19.10. mennessä. 

Lisätietoja ja ilmoittautumiset:

Seuratuki INFO- webinaarit 20.10. ja 21.10.2021 | Keski-Suomen Liikunta (kesli.fi)


Pyöräilyseurojen tapaaminen, BMX-rata Jyväskylään ti 26.10.

Tervetuloa kaikki jyväskyläläiset pyöräilytoimijat keskustelemaan BMX-ratahankkeen yhdessä edistämisestä.

Lisätietoa ja ilmoittautuminen:

Pyöräilyseurojen tapaaminen, BMX-rata Jyväskylään 26.10.2021 | Keski-Suomen Liikunta (kesli.fi)


Urheiluseura nuorten työnantajana to 28.10. klo 15.00 – 16.30

Seuratoiminta perustuu vapaaehtoisten toimijoiden työhön, mutta seurat toimivat myös työnantajina. Urheiluseura nuorten työnantajana - koulutuksen tarkoituksena on perehdyttää seuran hallinnosta vastaavat työnantajarooliin ja nuoren tukemiseen työuran alkutaipaleella. Koulutuksessa käydään läpi työsuhteen syntyminen ja siitä seuraavat työnantajavelvoitteet, sekä annetaan käytännön vinkkejä nuorten työllistämisestä.  Koulutus on suunnattu seuran hallituksen jäsenille, esimiestehtävissä toimiville henkilöille ja erityisesti seuroille jotka palkkaavat nuoria.

Sisältö: työnantajan vastuut ja oikeudet nuorten työnantajana, käytännön vinkit onnistuneeseen palkkausprosessiin. Koulutus on kaikille avoin ja maksuton ja se toteutetaan etänä Teamsin välityksellä. 

Lisätietoja ja ilmoittautumiset:

Urheiluseura nuorten työnantajana 28.10.2021 | Keski-Suomen Liikunta (kesli.fi)


Vuoden 2021 seurapalkintohaku

Vuoden 2021 seurapalkintohaku avautuu 1.10. Nyt keskisuomalaiset seurat kirjoittamaan hakemuksia!

Lisätietoa: https://www.olympiakomitea.fi/2021/09/30/hae-vuoden-2021-seurapalkintoja-haku-avautuu-1-10/


Hyvinvoinnin palaset osaksi elämää Webinaarisarja kaikille yhteisöille!          

Buusti360 tarjoaa laadukkaat livestream-lähetykset osaksi syksyn työhyvinvointiohjelmaa. Mielenkiintoinen kokonaisuus tarjoaa työyhteisöön  tai vaikka seurayhteisöön asiantuntemusta, ajateltavaa ja aktivointia kokeneiden ammattilaisten tuella. Hyvinvointimittaukset ovat tehokas tapa lähteä liikkeelle kehittämään työhyvinvointia.

Puhujina:

Vko 42          Emilia Vuorisalmi, Kirjailija, lääkäri : Muutos on aina mahdollisuus - onnistuminen elämäntapamuutoksessa.

Vko 44          Jaakko Kotisaari, Hyvinvointiasiantuntija, Firstbeat: Renki vai isäntä – teknologian ja mittaamisen hyödyt    hyvinvoinnin edistämisessä.

VKO 46         Henri Tuomilehto, Unilääkäri Nukkumalla menestykseen - hyvä uni kuormituksen vastavoimana.

Lisätietoa:

Hyvinvoinnin palaset osaksi elämää - Buusti360

Webinaarisarjan tilaukset ja tietoa hinnoittelusta:

Keski-Suomen Liikunnan Aikuisliikunnan kehittäjä
Jyrki Saarela, jyrki.saarela(at)kesli.fi p. 045 650 3771.


Aurinkoisia ja liikunnallisia syyspäiviä!