Kesäkuun KesLi-info

21.6.2022

Hei,

 ja hyvää alkanutta kesää. Tässä vielä viimeinen KesLin infokirje ennen lomataukoa.

 

 TOIMINNANJOHTAJAVERKOSTON TAPAAMINEN TIISTAINA 23.8.2022 KLO 9.00 – 11.00

 Toiminnanjohtajien verkosto on tarkoitettu kaikkien KesLin jäsenseurojen päätoimisille toiminnanjohtajille. Verkoston tapaamiset ovat osallistujille maksuttomia. Verkosto kokoontuu kuudesti vuodessa ja koollekutsujana toimii KesLin seurakehittäjä Laura Härkönen.

 Seuraava TJ-verkoston tapaaminen järjestetään JNV:n hallilla (Sorastajantie 1, Jyväskylä) 
tiistaina 23.8.  klo 9.00 – 11.00, jonka jälkeen kehonhuoltotunti klo 11.00 – 12.00. 
Treenivaatteet mukaan salille!

 Ilmoittautuminen oheisella lomakkeella 19.8. mennessä. Aiheina mm. Jyväskylän Be active -viikko (39), kouluvierailut, seuratuki, Tähtiseurapäivät ja seurojen ajankohtaiset aiheet.

Tilaisuuteen mahtuu 25 ensimmäiseksi ilmoittautunutta. Tarjolla on aamupalaa!

 Ilmoittautumaan pääset täältä:

Toiminnanjohtajaverkosto | Keski-Suomen Liikunta (kesli.fi)

 

 URHEILUSEURAN HYVÄ HALLINTO -KOULUTUS KESKIVIIKKONA 21.9.2022 KLO 17.00 -20.00

 Urheiluseuran toiminta perustuu seuran omiin sääntöihin ja yhdistyslakiin. Koulutuksessa käydään läpi hyvän seurahallinnon perusteita. Hyvä hallinto luo vahvan ja kestävän pohjan seuratoiminnalle. Hyvä hallinto mahdollistaa kehittyvän ja elinvoimaisen  seuratoiminnan, tiedämme miten toimia oikein ja välttää turhia riitoja seurassa. 
Teemoina ovat mm. päätöksenteko ja avoimuus, seuran hallituksen toiminta, jäsenyys ja maksut seurassa. Koulutus  on osa Liikunnan aluejärjestöjen ja Olympiakomitean seurajohdon koulutuskokonaisuutta. Käymällä tämän koulutuksen seurajohtaja helpottaa omaa ja muidenkin seuratoimijoiden työtä seurassa. Koulutukseen tulee ottaa mukaan oman seuran säännöt, jos ne eivät vielä ole seuran nettisivuilla kaikkien luettavissa.

Koulutus on suunnattu seurojen hallitusten jäsenille, työntekijöille ja joukkueenjohtajille.

 Ilmoittautumaan pääset täältä:

Urheiluseuran hyvä hallinto 21.9.2022 | Keski-Suomen Liikunta (kesli.fi)

  

SEURATUKIHAKU

 Lasten ja nuorten liikunnan kehittämisavustus Seuratuki tulee jälleen syksyllä hakuun. Seuranne voi saada tukea avustuksen hakemiseen. Oheisen linkin kautta voitte ilmoittautua sparraukseen. Lomake tulee täyttää 8.8. mennessä.

 Seuratuen hakemisen sparraus | Keski-Suomen Liikunta (kesli.fi)

  

LAUKAAN SEUROJEN KEHITYSILTA MA 22.8.2022

 Illan teemana on viestinnän ja markkinoinnin kehittäminen seuroissa.

Lisätietoa ja ilmoittautuminen:
Laukaan seurojen kehitysilta 22.8.2022 | Keski-Suomen Liikunta (kesli.fi)

 

URHEILUSEURAN VEROTUS -KOULUTUS MA 5.9.2022 KLO 15.00-18.00 (TEAMS)

Raha liikkuu urheiluseurassa. Aina kun näin tapahtuu, pitää miettiä myös rahan verotuksellisia näkökulmia. Koulutuksessa käydään läpi seuran varainhankinnan verotuksen perusteita ja seuran maksamia korvauksia. Käsittelyssä on mm. urheilutoiminnan tulot, talkootyö ja matkakorvaukset vapaaehtoistoimijoille. 

Koulutussisältöä suositellaan kaikille seurojen hallitusten ja johtokuntien jäsenille sekä joukkueenjohtajille. Tämä koulutus helpottaa ymmärtämään yhdistyksille suotuja verohuojennuksia, verovapaata yleishyödyllistä toimintaa sekä verotettavaa elinkeinotoimintaa.

Lisätietoa ja ilmoittautuminen:
Urheiluseuran verotus 5.9.2022 | Keski-Suomen Liikunta (kesli.fi)

 

UUSI JÄSENSEURA KESLIIN

 Keski-Suomen Liikunnan hallitus hyväksyi kokouksessaan uudeksi jäsenseuraksi Jyväskylän kuurojen urheiluseura Jalon. Tervetuloa Jalo!  

KesLin jäsenmäärä on edelleen kasvussa ja kaikki keskisuomalaiset urheiluseurat voivat hakea Keski-Suomen Liikunnan jäsenyyttä.

Oheisesta linkistä lisätietoa jäsenyydestä ja jäsenyyden hakemisesta:
Liity KesLin jäseneksi! | Keski-Suomen Liikunta

  

Aurinkoista, liikunnallista ja rentouttavaa kesää!