KesLin uutiskirje 7.9.

9.9.2022

Hei,

ja hyvää syksyn alkua. Tässä kirjeessä uutisia liikunnan ja seuratoiminnan parista. 
Tutustu ja tule mukaan!

URHEILUSEURAN HYVÄ HALLINTO -KOULUTUS KESKIVIIKKONA 21.9. KLO 17.00-20.00

Käymällä tämän koulutuksen seuratoimija helpottaa omaa ja muiden seuratoimijoiden työtä seurassa. Teemoina ovat mm. päätöksenteko ja avoimuus, seuran hallituksen toiminta, jäsenyys ja maksut seurassa. Tervetuloa mukaan keskustelemaan vastuullisesta seuratoiminnasta!

Ilmoittautuminen ja lisätietoa:

Urheiluseuran hyvä hallinto 21.9.2022 | Keski-Suomen Liikunta (kesli.fi)

 

SEURATUKI-INFO ETÄYHTEYDELLÄ TOTEUTETTUNA KE 28.9. KLO 17.30-18.30 
(Opetus- ja kulttuuriministeriön ja Olympiakomitean tuottama tilaisuus)

 Ilmoittautuminen ja lisätietoa:  Suomisport

  

RAVINTOKOULUTUS URHEILEVIEN NUORTEN (12-18 V.) VANHEMMILLE 
MA 24.10.2022 KLO  17.30-19.30 JYVÄSKYLÄSSÄ

Riittävä energiansaanti, säännöllinen ateriarytmi ja ruokavalion laatu ovat urheilijalle tärkeät osa-alueet arjessa. Koulutuksessa paneudutaan käytännönläheisesti urheilevien nuorten ravintoasioihin. Vanhemmilla on merkittävä rooli lastensa hyvän arjen ja urheilun mahdollistajina. Koulutukseen ovat tervetulleita kaikki urheilevien nuorten vanhemmat. 

 Lisätietoa ja ilmoittautuminen:

Ravintokoulutus urheilevien nuorten (12-18-v) vanhemmille 24.10.2022 | Keski-Suomen Liikunta (kesli.fi)

  

#BE ACTIVE EUROOPAN URHEILUVIIKKOA VIETETÄÄN 23.-30.9.2022

 Liikuntapääkaupunki Jyväskylässä Keski-Suomen Liikunnan 15 jäsenseuraa toteuttavat kouluissa oman lajinsa liikuntatuokioita. Seurat liikuttavat kouluissa yli 1500 lasta viikon aikana. 
Nappaa kuva itsestäsi liikkumassa ja postaa kuva someen hashtageilla:  
#keskisuomenliikunta
#liikuntapääkaupunki 
#BeActive

 Sunnuntaina 25.9.2022 ovat keskiössä valmentajat. Ideana on tuoda valmentajien arvokasta toimintaa esiin jakamalla kiitoksia sosiaalisessa mediassa ja järjestämällä pieniä yllätyksiä omille valmentajille. Kiitä valmentajaasi ja jaa tekosi hashtageilla: 
#KiittiKoutsi
#ThanksCoach
#BeActive

 Tiistaina 27.9. 2022 puetaan päälle seuran paita, pipo, verkkarit tai fanipaita, ja vietetään Seurapaitapäivää. Seurasydän-kampanja on urheiluyhteisön yhteinen kampanja, joka nostaa vuosittain esiin urheiluseurojen yhteisöllisyyttä, seurarakkautta ja yhteiskunnallista merkitystä. Nappaa siis kuva itsestäsi seuravaatteissa ja postaa kuva someen tunnisteilla: #seurapaitapäivä 
#seurasydän 
#BeActive

 Lisätietoa:  #BeActive - Euroopan urheiluviikko | Opetushallitus (oph.fi)

 

 TÄHTISEURAT HUOM! 
Muistakaahan Tähtiseurat hakea Tähtiseurapalkintoa ja muut seurat Fiksuseura palkintoa!
Haku päättyy 16.9.2022.

 Palkinnot - Suomen Olympiakomitea

  

TÄHTISEURAPÄIVÄT 8.-9.10.2022 MARINA KONGRESS CENTER, HELSINKI

Tähtiseurapäivät kutsuu seuraväen ja lajiliittojen johdon yhteiseen seminaariin Helsinkiin Marina Congress Centeriin 8.-9.10.2022.  Luvassa on mielenkiintoista ja monipuolista ohjelmaa huippupuhujineen ja -asiantuntijoineen. Tapahtuma saattaa yhteen seurojen ja lajiliittojen johtoa ja valmennusvastaavia auttaen heitä verkostoitumaan sekä menestymään myös tulevaisuudessa.

Tapahtumaan ovat tervetulleita sekä Tähtiseurojen että myös muiden seurojen edustajat, jotka ovat kiinnostuneet seuratoiminnan ajankohtaisista teemoista, toiminnan kehittämisestä ja haluavat verkostoitua kollegojen kanssa! Ohjelma sisältää mielenkiintoisen pääseminaarin, monipuolisesti rinnakkaissessioita, lajien omia kohtaamisia sekä iltajuhlan.

Lisätietoa ja ilmoittautuminen: 
Tähtiseurapäivät - Suomen Olympiakomitea

  

SENIORIT URHEILUSEURAAN KOULUTUSKOONAISUUS

 Koulutuskokonaisuuden tavoitteena on kehittää ja täydentää seuran tarjontaa ikääntyneille uuden liikuntatoiminnon, -palvelun tai -tuotteen muodossa. Tarkoituksena on lanseerata uusi palvelu keväällä 2023.

Koulutukseen kuuluvat työpajat järjestetään verkossa Teams -alustalla:

13.10., 27.10., 3.11. ja 17.11. klo 18.00–20.00. 
Hinta: 100 € (mukaan toivotaan 2-5 hlöä/seura)

Järjestäjät: Etelä-Suomen Liikunta ja Urheilu ry (ESLU), Keski-Suomen Liikunta ry (KesLi) ja Ikäinstituutti

 Lisätietoa ja ilmoittautumiset:

Seniorit urheiluseuraan -koulutuskokonaisuus | Keski-Suomen Liikunta (kesli.fi)

  

BUUSTI360 SUPER SYKSY KAMPANJA TYÖYHTEISÖILLE

 Buustia henkilöstöliikuntaan – tutustu parhaisiin työkaluihin syksyn kampanjan aikana yhdessä paketissa! Kokonaisuus soveltuu ja on räätälöitävissä kaikille yli 10 henkilön työyhteisöille. Rakennetaan yhdessä edullinen tai maksuton juuri teille sopivin tutustumispaketti!

Paketin voi koota mm. seuraavista tuotteista: 
Henkilöstöliikunnan verkostotapaaminen (syyskuu)
Suomen aktiivisin työpaikka -kartoitus (syysku-lokakuu)
Break Pro taukoliikuntaohjelma (syyskuu-joulukuu)
Eväitä työhyvinvoinnin kehittämiseen -webinaarit (lokakuu-marraskuu)
Suomi nukkuu teemakuukausi (marraskuu). 
Buusti360 – HeiaHeia Challenge 2022 (marraskuu-joulukuu).

Buusti360 Super Syksy 2022 | Keski-Suomen Liikunta (kesli.fi)

 

 OTA SEURANTAAN KESLIN INSTAGRAM-TILI!

 @keskisuomenliikunta

  

Voit liittyä KesLin infokirjeen postituslistalle täällä:
https://www.kesli.fi/kesli/postituslista/

 Jos et halua enää saada infokirjettämme,

voit ilmoittaa siitä vastausviestillä tai lomakkeen kautta: https://www.kesli.fi/kesli/postituslista/


Vielä ehdit ilmoittautua Finlandia Marathonille! 

Ilmoittautumaan pääset tämän linkin kautta:

https://finlandiamarathon.fi/ilmoittautuminen/

 

 Reipasta syyskuuta!